JAK ODSTRANIT NEVZHLEDNÉ PIGMENTOVÉ SKVRNY?

   

  Hyperpigmentace, pigmentové skvrny, nejednotný barevný tón pleti. Různá pojmenování pro jeden a tentýž problém. Tmavé skvrny na obličeji, rukou, dekoltu a dalších částech těla, které vznikají z mnoha příčin a trápí mnoho žen (ale nevyhýbají se ani mužům). Jak jim předcházet? Jak redukovat jejich vzhled a zajistit, aby na pokožce nevznikaly další?

   

  Jak pigmentové skvrny vznikají?

  Tvorbu tmavých skvrn způsobuje zvýšená aktivita melanocytů, buněk, které produkují přírodní barvivo melanin. Ten se přirozeně vyskytuje v kůži a poskytuje jí nejen barvu, ale i přirozenou ochranu proti UV záření. Přílišnou tvorbu melaninu může vyvolat nadměrné působení slunečního záření, hormonální vlivy, ale i různá kožní poranění nebo genetika. S rostoucím věkem se množství melanocytů snižuje, naopak se zvětšuje jejich velikost a jejich rozmístění v kůži je více lokalizované. To je jedním z důvodů, proč se s rostoucím věkem zvyšuje výskyt tmavých a pigmentových skvrn.

   

  Příčiny mohou být různé

  Nejběžnější formou pigmentových skvrn jsou takzvané stařecké nebo také sluneční skvrny vznikající právě působením UV záření. Sluneční paprsky jsou totiž hlavním spouštěčem tvorby melaninu a nadměrné vystavování slunci způsobuje jejich větší stimulaci a vyvolává hyperpigmentaci. Proto se pak skvrny nejčastěji vyskytují na těch nejexponovanějších místech jako je obličej, ruce nebo i dekolt. Sluneční záření ale není jediným faktorem, který může vznik nevzhledných skvrn způsobit. Svou roli sehrává i genetika nebo třeba hormony. Jedním z příkladů hormonální nerovnáhy je melasma, které se objevuje nejčastěji u těhotných žen, ale může se vytvořit i díky užívání hormonální antikoncepce. Tmavé skvrny mohou vzniknout také jako následek pozánětlivých změn. K takové hyperpigmentaci dochází při hojení různých kožních poranění. Často se vyskytuje u lidí trpících akné, ale výjimkou nejsou ani následky některých kožních zákroků jako je laser, chemický peeling nebo dermabraze.

   

  Ochrana na prvním místě

  Pokud bychom měli zmínit jen jednu jedinou věc, která vám pomůže zabránit vzniku pigmentací, byla by to ochrana v podobě širokospektrého a vysokého ochranného faktoru. Mějte na paměti, že sluneční paprsky působí i když slunce zrovna nesvítí a je pod mrakem. Proto je důležité používat ochranu během celého roku. Patříte-li do rizikové skupiny nebo už se u vám nějaké ty skvrnky v obličeji objevily, měly byste určitě během jarního a letního období používat přípravky s SPF 30 až 50, na podzim a v zimě minimálně SPF 15. Dnes již většina denních krémů nebo make-upů obsahuje faktor 15 nebo 20, takže není zase tak těžké si vybrat. Když potřebujete vyšší ochranu a nechcete se vzdávat denních anti-age krémů, můžete zvolit řešení v podobě Revitalizačního ochranného fluidu s SPF 50, který zajistí maximální péči i ochranu a zároveň bojuje proti stárnutí.

   

  Investujte do čistícího kartáčku

  Pravidelné používání čistícího kartáčku nejenže vyčistí pokožku více do hloubky než jenom pomocí konečků prstů, ale odstraňuje také odumřelé kožní buňky a podporuje regeneraci pleti. Díky tomu podpoříte lepší vstřebávání všech přípravků, které na pleť následně použijete a zajistíte jejich vyšší účinek při redukci pigmentových skvrn. Sonický přístroj na čištění pleti je velmi šetrný a je určený ke každodennímu použití. Má navíc výměnnou hlavici, takže si v pohodlí domova zvládnete udělat i hloubkovou mikrodermabrazi, čímž zase o něco víc podpoříte regeneraci pokožky a tvorbu nových buněk.

   

  Séra dokáží zázraky

  Chráníte svoji pleť a přesto jste nějakou pigmentovou skvrnu objevily? Nevadí! Základem je důkladná a pravidelná péče o pleť a především výběr těch správných produktů. Vsaďte na přípravky, které pomáhají sjednocovat nejednotný barevný tón pleti a celkově umí pleť rozjasnit. Určitě ale nezapomínejte na séra, která dokáží při redukci pigmentových skvrn výrazně pomoci. Obsahují vždy koncentrovanější účinné látky a pronikají do hlubších vrstev pokožky. A to přesně potřebujete! Hledejte séra s obsahem vitamínu C, retinolu nebo i přípravky s obsahem AHA kyselin. Při pravidelné péči dokáží právě tyto přípravky udělat leckdy doslova zázraky a už během 4 týdnů můžete vidět výsledky. Tak buďte trpělivé!